Jak działają wyszukiwarki?

Wyszukiwarki sieciowe to zbiór prawie każdego systemów modułów. Właściwie każdy spośród modułów ma inne zadanie do wykonania. W skład tego rodzaju oprogramowania wchodzą między innymi moduły pobierające dokumenta z sieci. Oprócz tego do oprogramowania wyszukiwarki wchodzą skrypty analizujące oraz oceniające. Oczywiście najważniejszym elementem jest tak nazywany Searcher, zatem interfejs wyszukujący. Odpowiada on na zapytania użytkownika oraz wyszukuje najlepiej dopasowane do zapytania strony.

Tryb działania wyszukiwarek mamy szansę podzielić na trzy podstawowe fazy. W czołowej fazie specjalny moduł odwiedza stronę domową , a ponadto pochodne dzięki hiperłączom. Do bazy informacji trafiają wszelkie pobrane tym sposobem dane. W kolejnej fazie, w podstawie informacji następuje segregacja i indeksowanie wszystkich stron. Z powodu tego działania pozostają tylko te strony, jakie zawierają unikalne słowa i frazy podane wcześniej w wyszukiwarce przez użytkownika.

W ostatniej części, wyniki indeksowania trafiają do interfejsu, gdzie podlegają formatowaniu, by były wyświetlone w stylu czytelny oraz przystępny dla użytkownika. Na poprawne wyszukiwanie wiadomości ogromny wpływ ma nie wyłącznie odpowiednie pozycjonowanie, ale również optymalizacja strony internetowej.